Вiддiлення Нотарiальної палати України в Хмельницькій областi


 

Лист Держземагентства від 22.08.2013 р. N 15203/17/4-13

стосовно поширення дії підпункту "б" пункту 15 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України на випадки добровільної відмови власника від права власності на земельну ділянку на користь держави чи територіальної громади

ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 22.08.2013 р. N 15203/17/4-13

Міністерству юстиції України

Про надання роз'яснення

Державним агентством земельних ресурсів України розглянуто лист Міністерства юстиції України від 14.08.2013 N 13.1-31/637 про надання роз'яснення стосовно поширення дії підпункту "б" пункту 15 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України на випадки добровільної відмови власника від права власності на земельну ділянку на користь держави чи територіальної громади та повідомляється наступне.

Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Статтею 140 Земельного кодексу України визначені підстави припинення права власності на земельну ділянку, а саме:

а) добровільна відмова власника від права на земельну ділянку;

б) смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця;

в) відчуження земельної ділянки за рішенням власника;

г) звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора;

ґ) відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб;

д) конфіскація за рішенням суду;

е) невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.

Отже, законодавством розмежовані поняття "добровільна відмова власника від права на земельну ділянку" та "відчуження земельної ділянки за рішенням власника" як підстави припинення права на земельну ділянку.

Порядок припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника від права на земельну ділянку визначений статтею 142 Земельного кодексу України. Так, припинення права власності на земельну ділянку у разі добровільної відмови власника землі на користь держави або територіальної громади здійснюється за його заявою до відповідного органу.

Підпунктом "б" пункту 15 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України встановлено, що до 1 січня 2016 року не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам - учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.

Виходячи з викладеного Держземагентство вважає за можливе реалізацію права громадян та юридичних осіб на добровільну відмову від права власності на земельні ділянки відповідно до законодавства.

 

Заступник Голови

Є. С. Бердніков